עבירות מחשב נקראות גם עבירות “סייבר”. ישנם שני סוגים של עבירות מחשב: הראשון, עבירות שבוצעו כנגד המחשב, תוכנו ופעולתו התקינה. השני, עבירות שבוצעו באמצעות המחשב.שני החוקים העיקריים, המפרטים את סוגי עבירות שמבוצעות באמצעות מחשב הם חוק העונשין וחוק המחשבים.

חוק המחשבים, קובע בראשיתו מהו מחשב, ומה מוגדר כחומר מחשב, תוכנה, מידע וכו’. חוק המחשבים נועד בין השאר ליתן מענה לעבירות שמבוצעות במחשבים על יד “האקרים” (פורצי מחשב). כך למשל מגדיר חוק המחשבים עונש של 3 שנות מאסר לאדם החודר למחשב שלא כדין ו 5 שנות מאסר לאדם החודר למחשב שלא כדין במטרה לעבור עבירה.

כמו כן מגדיר החוק 3 שנות מאסר לעושה אחד מאלו: משבש או מפריע לפעולה התקינה של המחשב, מחיקה שינוי או שיבוש חומר מחשב, חדירה לחומר מחשב, האזנות סתר באמצעות המחשב ופגיעה בפרטיות.

עבירות מחשב חמורות מעוגנות בחוק העונשין כאשר המוכרת שבהם היא החזקת חומרי תועבה כאשר לרוב מדובר בחומרים פורנוגרפיים של קטינים וחומרים פדופיליים אחרים.

בשנים האחרונות, בתי המשפט בישראל, נתנו דעתם בשורת פסקי דין מחמירים בנוגע לתופעת השימוש בזירת האינטרנט לצורכי עבירות מין. כך לדוגמא בשנת 2010 גזר בית משפט המחוזי עונש של 12 שנות מאסר בפועל על נאשם שהורשע בשורה של ביצוע עבירות מין בקטינים באמצעות התחזות לאחר באתרים שונים ופיתויין של נערות קטינות דרך אתרים אלו למפגשים מיניים במציאות.

בעניין זה נאמר בין השאר כי  “למרבה הצער, מדובר בתופעה שפשתה בחברה הישראלית ונראה כי היא גוברת משנה לשנה. לא עוד עבירות מין המבוצעות בחדרי חדרים ובחצר האחורית, אלא בזירת האינטרנט, שהפכה למלכודת פתאים ולכר נרחב לציידי קטינים”.

מאז, ניתן לראות עשרות ואף מאות מקרים קשים שכאלו בכל שנה ושנה בקצב גידול והחמרה ניכר.

עבירה חמורה נוספת, שמבוצעת באמצעות מחשב היא פריצה למחשבו של אחר והחדרת תוכנות זדוניות החושפות מידע רגיש אודות המשתמש ובכלל פרטיו האישיים, סיסמאות לאתרי אינטרנט, תמונות וסרטונים וכו’. בפרשת “אנלייזר” המפורסמת משנת 2001 הורשע “האקר מחשבים” בשם אהוד טננבאום בסדרת עבירות מחשב שנעשו בהיקף גדול ובתחכום רב. בין השאר, הורשע ה”אנלייזר” בחדירה  לעשרות מחשבים בארץ ובחו”ל ובחדירה למחשבי נאס”א ולמחשבים של מוסדות ממשל וביטחון בארצות הבית.

ה”אנלייזר” החדיר למחשבים תוכנות זדוניות כגון “סוס טרויאני” “ורחרחן” ובאמצעותם עקב אחר משתמשים הפועלים במחשב הנחדר וגילה אינפורמציה מסווגת אודותיהם, כגון שמות משתמש, ססמאות כניסה ומספר כרטיסי אשראי.

כיום, קיימת סכנה מוחשית ורצינית גם על ביטחונה של מדינת ישראל. המעבר לשימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ע”י הצבא מביאה לחשש ממשי ממעשי פריצה והשתלטות על אותן מערכות בידי גורמים עוינים היכולים בלחיצת כפתור להשתלט על מערכות נשק מתקדמות. בשל העובדה כי גורמים רבים פועלים מחוץ למדינה ולהם שיטות מתוחכמות עד מאוד להסוות צעדיהם, ברוב המקרים לא ניתן לגלות מיהם אותם גורמים עבריינים. כמו כן במקרים בהם כן מצליחים לגלות את זהות העבריינים, לא ניתן לעשות דבר שכן הם נמצאים במדינת אויב.

אלמנט נוסף שמקשה כיום לגלות עברייני רשת ועברייני מין היא “הרשת האפלה” או “הדרק- נט” כפי שזו נקראת. רשת זו משתמשת במערכת שהופכת את גילוי המשתמש בה ומיקומו לכמעט בלתי אפשרי. בעקבות כך רשת זו הפכה לקרקע פוריה לביצוע עסקאות סמים סחר בנשק ואמצעי חבלה, חומרים פדופיליים מידע מסווג, סחר בבני אדם וכו’ וכל זאת כמעט באין מפריע ומבלי שניתן יהיה לאתרם בשל הטכנולוגיה המתקדמת של רשת זו.