כיום, המודעות לעבירות מין היא מהגבוהות אי פעם ומתחילה אף בבית הספר היסודי. לצערנו, אנו שומעים חדשות לבקרים על עבירות מין, חלקן חמורות יותר וחלקן פחות שבוצעו על ידי אנשים בכירים בממשלה, בצה”ל ובמשטרת ישראל. הפרשה המפורסמת ביותר מהשנים האחרונות היא הרשעתו של הנשיא לשעבר משה קצב בה נדחה ערעורו לעליון ונגזר דינו ל 7 שנות מאסר בפועל בגין בעבירות של אינוס, מעשה מגונה, מעשה מגונה תוך שימוש בכוח, הטרדה מינית ושיבוש הליכי משפט.

בחוק העונשין עבירות מין פרושות על פני פרק שלם. פרק זה כולל עבירות כגון: אינוס, בעילה אסורה בהסכמה, מעשה סדום, יחסי מין בין מטפל נפשי למטופל, מעשים מגונים, עבירות מין במשפחה ותקופות התיישנות

.מלבד המקרים הברורים יותר של ביצוע עבירות מין כאשר אין הסכמה מהצד השני, סעיפי החוק ובתי המשפט נוקטים בגישה מרחיבה, בה נקבע שורה של מקרים ונסיבות בהם גם כאשר ישנה הסכמה של הצד השני, הסכמה זו לא תיחשב כהסכמה אמיתית ותיחשב היא כעבירת מין:

  1. אדם המקיים יחסי מין בהסכמה עם קטינה מתחת לגיל 14 יחשב קיום יחסי המין כמעשה אינוס שלצידו עונש מאסר של 16 שנים.
  2. בעילה אסורה בהסכמה- בעילה מוגדרת בחוק כהחדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לאיבר המין של האישה. החוק מציין כי הבועל אישה מתחת לגיל 16 ומעל גיל 14 והיא איננה נשואה לו דינו – מאסר 5 שנים. כמו כן מציין קבוע כי אדם הבועל  קטינה מעל גיל 16 ומתחת לגיל 18 תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך, השגחה או הבטחה לנישואין –דינו מאסר 5 שנים.
  3. יחסי מין בין מטפל נפשי למטופל – במקרה שכזה גם כאשר ישנה הסכמה של אדם בגיר מעל גיל 18 נקבע כי אם מטפל נפשי, בעל אישה או ביצע מעשה סדום וזאת עד תום 3 שנים מיום טיפולו, בהסכמה שהושגה תוך ניצול תלות ממשית בו שמקורה בטיפול הנפשי שניתן להם על ידו דינו מאסר 4 שנים.

פעמים רבות ישנה בעיה ראייתית בהוכחת מעשה האונס. לרוב המעשים מבוצעים בחדרי חדרים ללא כל עדי ראיה.בשל כך, קבע המחוקק כי בעבירות מין יכול בית משפט להרשיע נאשם על סמך עדות יחידה של הנפגע ללא כל ראיה נוספת ובלבד שיפרט בהכרעת הדין מה הניע אותו להסתפק בעדות זו.

חוק נוסף הדן בעבירות מין הינו החוק למניעת הטרדה מינית. מטרתו העיקרית של חוק זה היא קידום השוויון בין המינים  ומניעת הטרדה מינית במקום העבודה. חוק זה נועד להגן על ציבור הנשים מהטרדות מיניות ופגיעה במקום עבודתן על ידי עמיתיהם למשרד, מעסיקם והממונים עליהם. חוק זה קובע נסיבות מחמירות בהן יחשב מעשה כהטרדה מינית  עונשי מאסר משמעותיים בגין כל עבירה לצד פיצויים כספיים גבוהים לנפגע העבירה.

  • תופעה נוספת הנפוצה כיום לאור ההתקדמות הטכנולוגית היא הפצת תמונות עירום או סרטוני עירום ללא רשות ברשתות החברתיות ובאפליקציות שונות (“ווטסאפ” וכדו’). כאשר החלה תופעה ניכר כי לאדם שהופצה תמונתו נגרם נזק נפשי רב. לאור כך, תוקן החוק למניעת הטרדה מינית ונקבע בין השאר כי  “פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום…” יכול לעלות כדי מעשה של הטרדה מינית לצד עונש מאסר משמעותי.